Przystanek Żuławy

Organizacja wydarzenia kulturalnego promującego obszar Żuławskiej Lokalnej Grupy Działania pod nazwą „Przystanek Żuławy” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Liczba odbiorców działań marketingowych: 2500.

 

 

Przystanek Żuławy to wydarzenie przede wszystkim dla młodzieży o charakterze edukacyjnym i integracyjnym. W programie znalazły się bezpłatne warsztaty regionalne, koncerty i projekcje filmów o Żuławach. Gwiazdą wydarzenia był raper Quebonafide.

PROGRAM:

Czwartek, 21 czerwca 2018
Projekcje współczesnych i dawnych filmów dokumentalnych o Żuławach we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury w Kinie Żuławy: 
10:00 – „Zmysł Żuław”, reż. K. Kowalski, T. Stroynowski
11:30 -„Pierwszy” – o pierwszym powojennym domu kultury w Polsce
13:00 – Kroniki filmowe
Liczba miejsc ograniczona.

WARSZTATY godz.: 15:00 – 18:00
Warsztaty ceramiczne – wytwarzanie kafli delfickich dawnymi metodami. 
Badanie bioróżnorodności – zapoznawanie się z napotkanymi roślinami i zwierzętami. Konserwatorskie – warsztaty praktycznej konserwacji mebli na przykładach. Jak ratować domowe dokumenty – konserwacja papieru, zdjęć – krok podstawowy.

Piątek, 22 czerwca 2018 
Warsztaty kulinarne 15:00 – 18:00 
Serowarskie – Wykonanie sera podpuszczkowego tradycyjną metodą żuławską w chuście.
Zioła + Kuchnia – Rozpoznawanie roślin jadalnych dziko rosnących. Zbieranie roślin do koszyków, instruktaż i zasady zbioru, przechowywania, zastosowanie zdrowotne, kosmetyczne i kulinarne na przykładach. 
Kulinarne – Wykonywanie na żywo potraw regionalnych – klopsy królewieckie, półgęski. Opowieść o historii kulinariów żuławskich. Degustacja. 

Otwarta scena 16:00 – 19:00 – występy młodzieżowych zespołów i solistów z Żuław
16:00 Peron 18 (Nowy Dwór Gdański)
16:45 Grupy HipHop
17:00 Request (Pszczółki)
18:00 Perkusiści NDG

Występy gwiazd:
20:00 JAMAL
21:30 Quebonafide

Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Rolny Na Rzecz Obszarów Wiejskich, Europa Inwestująca W Obszary Wiejskie, w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie: Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański.