MatMistrzowie w Kmiecinie

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Program ma także zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. 

Dwie nauczycielki – panie Ewelina Kujawska -Sak i Emilia Kapiszka opracowały projekt, który złożyły do programu mPotęga. Projekt uzyskał dofinansowanie i od września był realizowany w naszej szkole w formie sobotnich warsztatów i zajęć online dla zainteresowanych uczniów klas VI.

W ramach realizacji projektu podjęte zostały następujące działania:

MineCraftowe  bryły

W ramach zajęć uczniowie poznali figury przestrzenne – graniastosłupy i ostrosłupy. Dowiedzieli się jak rysować siatki brył, następnie musieli je wyciąć, odpowiednio złożyć, a ze stworzonych brył wykonać postaci z gry MineCraft.  Dzięki tym zajęciom uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną, ćwiczyli precyzję, staranność i kształcili umiejętność współpracy w grupie.

Relaks MatMistrzów – spotkanie z pasjonatem modelarstwa

Ze względu na panującą sytuację pandemiczną musieliśmy działania przenieść do Internetu. W listopadzie odbyły się warsztaty z modelarstwa. Prowadzący miał dość utrudnioną sytuację, ponieważ trudno jest sklejać modele otrzymując instrukcje przez internet. Zajęcia rozpoczęły się od  krótkiego wykładu dotyczącego rodzajów modeli, technice ich sklejania, budowania. Prowadzący opowiedział również ciekawe historyjki o swojej pasji. Uczestnicy warsztatów  zaczęli od prostego modelu – samolotu ze zwykłej kartki – następnie online przeprowadzono „konkurs”, który samolot dalej doleci :).

Matematyk też filmowiec.

To kolejne działanie w ramach projektu MatMistrzowie2 finansowanego przez Fundację mPotęga. Uczestnicy poznali program PicPac, przy pomocy którego stworzyli filmiki o tematyce matematycznej.  Następnie, został ogłoszony konkurs.

Wyniki konkursu na film poklatkowy o tematyce matematycznej:

1. miejsce filmy: „Sówka mądra główka” (autorzy: Malwina Gościńska i Amelia Gryzio)

„Matematyczny hamburger” (autorzy: Zofia Rojek, Zuzanna Sak i Karolina Suchecka)

2. miejsce filmy: „Wesoła klasa” (autorzy: Oliwia Duda, Mateusz Iwaniak i Jakub Zacharski)

 „Kwadrat a prostokąt” (autorzy: Bartosz Kapiszka, Damian Malej i Kamil Stępniewski)

3.miejsce „Kto jest ważniejszy” (autorzy: Marceli Piotrowski i Krzysztof Włoch)

  „Mnożenia czy dzielenie” (autorzy: Dawid Malej i Maksymilian Zabrocki).

  • MatMistrzowie budują most

W marcu odbyły się kolejne warsztaty i spotkanie z ciekawą osobą reprezentującą zawód wymagający wiedzy i umiejętności matematycznych. 

Tym razem, wspólnie z inżynierem, dzieciaki budowały dwumetrowy most. Musiały najpierw nauczyć się obliczać skalę, potem przenieść elementy konstrukcyjne na tekturę i styropian. Następnie wykonać różne czynnośći inżynieryjne typu – zaginanie, wzmacniania, zbrojenie itp. A potem… próby wytrzymałościowe mostu. Kładliśmy się na niego, siadaliśmy, robiliśmy szpagaty, chodziliśmy po nim – wtedy lekko bujało, ale most przetrzymał. To była świetna zabawa, udowodniliśmy, że uczenie się matematyki jest super zabawą.