I Senioralia Nowodworskie

I Senioralia Nowodworskie to nowość w Nowym Dworze Gdańskim. Wydarzenie plenerowe dla seniorów i przez nich tworzone.  Po co? Żeby konsolidować, wspierać i pokazywać, że seniorzy mogą być aktywni i robić coś dla siebie i dla innych.

I edycja Senioraliów Nowodworskich to około 300 uczestników, nie tylko seniorów, bo przybyły całe rodziny, 17 wolontariuszy w różnym wieku, kilkunastu partnerów, muzyka, odpoczynek i inne wspaniałe atrakcje. Seniorzy sami zorganizowali warsztaty rękodzieła, z który chętnie korzystały zwłaszcza dzieci. 

 

PROGRAM

Niedziela, 11.06.2017

14.00 Rozdanie dyplomów Uniwersytetu Trzeciego Wieku

14.30 Żuławskie Bursztynki/ŻOK

15.00 Robo Show – pracownia robotyki/ŻOK

15.10 Cantemus/Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

15.45 Chór Żuławskiego Ośrodka Kultury

16.30 Pokaz gimnastyczny/UTW/ŻOK

16.35 Sursum Corda

17.00 Potańcówka międzypokoleniowa z Zespołem Pawana

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące:

Dziaranie na bananie, międzypokoleniowe warsztaty sztuki tatuażu/Dziarczyńcy

Rękodzieło dla każdego, grupa rękodzieła/UTW

Supermocne ozdoby z paracord, grupa Senior Active/UTW

Akcja „Czytam z dziadkiem, czytam z babcią”/Księgarnia BOOK BOOK

Zdrowy Senior/ Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku, Szpital w Nowym Dworze Gdańskim

Współpraca: Żuławski Ośrodek Kultury

Współfinansowanie: Gmina Nowy Dwór Gdański w ramach zadania Działania na rzecz osób starszych.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację wydarzenia.

Podziękowania:

Dziarczyńcy – studio tatuażu z Poznania,

Księgarnia Book Book,

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański,

Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów

I Nowodworska Drużyna Harcerka „Płomienie”

Wolontariusze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i inni.

GALERIA WYDARZENIA

 

 

Razem wkoło jest wesoło/Miasto oddycha sztuką

2 uzupełniające się projekty, które ożywiają przestrzeń miejską, tworząc pretekst do twórczych spotkań. 

„Razem wkoło jest wesoło” to 2 rodzinne spektakle, które zaczarują nie tylko najmłodszych widzów. Miasto oddycha sztuką to cykl warsztatów twórczych w plenerze wokół tematu teatru. Dzieci już tworzyły własne marionetki, oczywiście z pomocą rodziców, a podczas Festiwalu Hybzio czeka je kolejna warsztatowa niespodzianka. 

Projekty realizujemy we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i przy współfinansowaniu Gminy Nowy Dwór Gdański.

Animacja rządzi Kinem Żuławy

Autorskie animacje najlepszych polskich twórców można zobaczyło w Kinie Żuławy 448 widzów dzięki V Ogólnopolskiemu Festiwalowi Polskiej Animacji O!PLA. O!PLA to animacje zarówno dla dzieci, jak i tylko dla dorosłych, a jurorami festiwalu są jego widzowie, którzy oglądali filmy w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Festiwal w Kinie Żuławy miał miejsce od 21 marca do 14 maja 2017.

O!PLA, czyli: „O! Polska Animacja” jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju, poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku.
W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy: „Konkurs Główny” dla młodzieży 16+ i dorosłych oraz „Teraz dzieci mają głos” w kategorii przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W tych konkursach Jurorami są widzowie biorący udział w projekcjach (głosowanie odbywa się w oparciu o karty do głosowania). To Widzowie w całej Polsce decydują, do kogo powędrują statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka oraz nagrody specjalne.

W ramach zadania zrealizowano 2 konkursy: Konkurs Główny i Konkurs „Teraz Dzieci Mają Głos”. W konkursie Głównym uczestniczyło 236 osób, w Konkursie TDMG 212 (89 w kategorii przedszkolnej i 123 w kategorii wczesnoszkolnej). Łącznie w V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji wzięło udział i oddało swój głos 448 WIDZÓW. Wiele osób w Kinie Żuławy było pierwszy raz, więc wzrosła liczba zainteresowanych korzystaniem z lokalnego Kina Żuławy. Zakładaliśmy 10 projekcji w ramach konkursu, a odbyło się ich 13, bo widzowie chcieli wracać na inne filmy w ramach konkursu :).

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański i realizowany we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury.