Moja zmiana

W tegorocznym projekcie dla osób starszych postawiliśmy na to, czego nigdy za wiele – rozwój osobisty. Uczestnicy zajęć „Moja zmiana” spotykają się co 2 tygodnie, żeby pracować nad tym, jak komunikują się z innymi, ćwiczyć komunikację bez przemocy, poznawać mechanizmy istotne w relacjach międzyludzkich. Większa świadomość tych procesów i mechanizmów, a także ćwiczenia, dzięki którym wprowadza się nowe sposoby działania i mówienia do innych, przekładają się na jakość relacji z innymi, a tym samym jakość życia uczestników.

Oprócz warsztatów stacjonarnych odbył się także wyjazd integracyjny, na którym uczestnicy nie tylko szkolili się z komunikacji, ale także poznawali sposoby na to, jak produkować mniej śmieci, czyli żyć w duchu zero waste, oraz odkrywali lecznicze i relaksacyjne właściwości olejków eterycznycz. A wszystko to w przepięknym Nowym Kawkowie i agroturystyce Lawendowe Pole.

Na uczestników czekają także warsztaty teatralne, podczas których będą oni mieli możliwość opowiedzenia o sobie.

III wiek aktywności

Celem zadania jest rozwój aktywności osób starszych poprzez działania włączające je w życie społeczne i kulturalne miasta.

Do aktywności należą: cykl warsztatów trenerskich rozwijających umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, umiejętność komunikacji i pracy w grupie oraz organizacja II Senioraliów Nowodworskich, wydarzenia poświęconego osobom w wielu emerytalnym (ale włączającego też całe rodziny), które zostało również zorganizowane przez seniorów.

Poprzez całoroczne uczestnictwo w warsztatach oraz współpracę przy organizacji dużego wydarzenia osoby starsze integrowały się i łączyły swoje siły w działaniach społecznych. 

CHCĘ PLANUJĘ, DZIAŁAM to praktyczny i inspirujący cykl warsztatów rozwijający indywidualną efektywność, uczestnicy definiują swoje zasoby, opracowują wstępny plan i kluczowe kierunki działań. Atutem warsztatów jest możliwość zmiany / poszerzenia perspektywy widzenia siebie, swoich talentów i celów a w efekcie pomoc w osiągnięciu zamierzonego rezultatu. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jakie posiadają kluczowe zasoby, które zbliżają ich do realizacji celów; czego brakuje do realizacji tych celów; zdefiniują swoje kluczowe kroki.

II Senioralia Nowodworskie to piknik dla osób starszych i ich rodzin. Wydarzenie ma podkreślać, że seniorzy odgrywają ważną rolę w społeczeństwie. Dlatego dla nich 3 czerwca 2018 odbyły się koncerty, warsztaty, pokazy, stoiska przy Żuławskim Ośrodku Kultury. Wydarzenie współorganizowali studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Dworze Gdańskim. Przygotowali oni atrakcje także dla innych grup wiekowych – pokoje zagadek dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. 

W PROGRAMIE

KONCERTY:
11.00 UROCZYSTE OTWARCIE I ROZDANIE DYPLOMÓW UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM
11.30 ŻUŁAWSKIE BURSZTYNKI
11.50 KOMENDA POWIATOWA POLICJI W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM / BEZPIECZEŃSTWO SENIORA
12.00 ŻUŁAWSKIE BURSZTYNKI, CZ. 2
12.15 CAPELLA ANTIQUA DA CAMERA, GMINNY OŚRODEK KULTURY W STEGNIE
12.45 ALEKSANDRA KAŹMIERCZAK, W RYTMIE ŚWIATOWYCH PRZEBOJÓW
13.15 LEJDIS – CHÓR ŻOK-U 
14.00 POKAZ FITNESS – GRUPA ZAJĘĆ RUCHOWYCH UTW
14.15 KAPELA JAKUBOWA

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
WARSZTATY TWORZENIA BUKIETÓW – jak stworzyć piękne kompozycje ze świeżych kwiatów
POKOJE ZAGADEK DLA DZIECI – czyli escape room w wydaniu lokalnym. Sprawdź swoje siły w 3 pokojach zagadek dla dzieci i młodzieży (Żuławy News (12+) / Boom na modę (7-12 lat) / Gabinet smaków (5-7 lat))
PORADY, POKAZY PIERWSZEJ POMOCY, PREZENTACJA NOWEGO WOZU STRAŻY POŻARNEJ I INNE

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański.

 

Wędrowny warsztat zdarzeń

Fundacja „Kreatywna Edukacja” zaprosiła dzieci i młodzież na twórcze zajęcia z animatorami i artystami. Bezpłatne warsztaty odbyły się w 5 sołectwach Gminy Nowy Dwór Gdański.

Animatorzy dotarli do Myszkowa, Solnicy, Lubieszewa, Gozdawy i Żelichowa. W tych miejscowościach odbyły się warsztaty ceramiczne, szycia na maszynie, majsterkowania, tworzenia papierowych latawców, a także zajęcia muzyczne. W programie zajęć znalazły się także eksperymenty z wodą i zabawy plastyczne uruchamiające wyobraźnię, a także animacje – wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, klockologia, aktywności z chustą animacyjną. Każdy mógł także opowiedzieć o swojej miejscowości i swoich marzeniach.

Wędrowne warsztaty już od 3 lat odwiedzają różne wsie w gminie, zachęcając do wspólnego tworzenia, poznawania nowych technik plastycznych i kreatywnych zabaw. Animatorzy zapraszają do wspólnej, integrującej zabawy całe rodziny. 

Warsztaty odbyły się w miejscowościach:

Myszkowo, boisko, 13.08.2018, godz. 10-13

Solnica, przy świetlicy, 14.08.2018, godz. 10-13

Lubieszewo, przy świetlicy, 15.08.2018, godz. 12-15

Gozdawa, plac zabaw, 16.08.2018, godz. 10-13

Żelichowo, plac zabaw, 17.08.2018, godz. 10-13

Warsztaty zrealizowała Fundacja „Kreatywna Edukacja” we współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański w ramach zadania Organizacja wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.